Załóż bloga   Zaloguj się
[ Kategoria główna ] 12 Marzec, 2018 21:23

Recyrkulacja - to grawitacyjnie nie zadziała. Grawitacyjne ogrzewanie działa tak, że jedną rurą idzie gorąca woda, ochładza się w grzejniku i jako zimna wraca w dół do kotła. Przy CWU instalacja wygląda podobnie, ale jeden drobiazg je różni: brak grzejnika. A jak nie będzie punktu, który u szczytu instalacji wychładza wodę, to obiegu też nie będzie. Albo jeśli wystąpi to będzie zbyt słaby, żeby przynieść sensowne efekty. Zresztą... jeśli już w ogóle rozpatrujecie samą instalację recyrkulacji (rury), to czemu się bronić przed pompą? Ona wiele prądu nie zje, koszt utrzymania recyrkulacji nie ze zużytego prądu sie bierze.

Prawidłowa recyrkulacja: wyobraź sobie prostą instalację: zbiornik CWU, od niego rura do łazienki, tam do niej najpierw podłączony natrysk, potem umywalka, a ta sama rura wychodzi jeszcze za łazienkę i zasila kran w kuchni. Prawidłowa recyrkulacja wygląda tak, że rura powrotna zaczyna się w kuchni i jest podłączona tylko tam, potem wraca prosto do zbiornika, w ten sposób instalacja CWU tworzy pętlę, którą woda może krążyć w kółko, w najszybszym możliwym czasie zapewniając pojawienie się ciepłej wody w każdym punkcie pętli.
Ceny rur: patrzyłem na ceny rury DN20. Ale DN25 też nie są wiele droższe. Cena w Leroy Merlin za 3m rury to 10,25zł (stabi: 44zł). Na allegro (będącym świetnym odniesieniem cenowym i argumentem dla lokalnej hurtowni (na hasłe "eee to ja sobie na allegro kupię bo taniej" możesz sporo uzyskać, pamiętaj, że hurtownie budowlane to miejsce, gdzie się trzeba targować, zamawiając towar na całą budowę możesz naprawdę dużo ugrać, przykładowo przy materiałach instalacyjnych elektrycznych rabaty rzędu 50% od ceny bazowej to normalka) ceny za DN25 zaczynają się od 3,70zł/mb zwykłej rury i 6,50zł za metr rury stabi.Wiesz, jestem tylko amatorem z doświadczeniem tyle, co ze swojej budowy i jeszcze paru remontów u rodziny, ale na moje amatorskie oko twój fachowiec gada bzdury. Woda owszem, będzie ciepła. Jak zleci ileś litrów zimnej po odkręceniu kranu, to w końcu ciepła poleci. Gdyby to było takie proste, jak on twierdzi, to ludzie by nie stosowali recyrkulacji, prawda? Musisz je zrobić równolegle. I albo napędzać recyrkulacje odpowiednio wydajniejszą pompą (jeśli obiegi są bardzo nierównej długości, być może kryzując któryś na powrocie) albo, zwłaszcza, jeśli te obiegi da się sensownie podzielić na logiczne części, np, osobno parter i osobno udrażnianie rur Warszawa piętro, to nieraz tu już rekomendowanym przeze mnie rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch osobnych pomp recyrkulacji, co ma ten wielki plus, że potem można nimi niezależnie sterować.Są rury i rury, w marketach też  Np. castorama sprzedaje rury tureckie, które co prawda mają atesty i wszystko z nimi jest ok, ale jakoś mi się je gorzej zgrzewało. Leroy natomiast sprzedaje polskie rury Sigma, wg mnie bardzo dobre. Ogólnie, kupując na cały dom warto poszukać czegoś markowego, np. Vawin Ekoplastik.

[ Kategoria główna ] 12 Marzec, 2018 21:19

Remontuję chałupę i mam prośbę o radę.Wywalam stalową zarośniętą niemożliwie instalację wodną. Będę zgrzewał. Miałem kiedyś jednorazową przygodę ze zgrzewaniem i choć może ładnie nie wygląda to od lat trzyma i działa .
Nie zamierzam znowu robić na czuja więc pytam:Dom dwupiętrowy.Instalację zaczynam oczywiście od piwnicy.3 umywalki, 2 kabiny prysznicowe, 2 pralki, 2 kuchnie, 2 zmywarki, 3 toalety plus jeszcze jakieś dwa cztery ujęcia.
1. Jakie rury dobrać, jakie średnice? Czy w piwnicy/ pionach większe a potem pod prysznicem jakieś mniejsze? A może wszystko jedną średnicą?

2. Kończą mi robić kotłownię + zbiornik 300l CWU. Instalator mówi, że nie trzeba cyrkulacji bo grawitacyjnie ciepła woda pójdzie do kranów i prysznica. Jak to poprowadzić od zbiornika do wszystkich ujęć, żeby to miało ręce i nogi?
3. Pewnie jeszcze o coś powinienem zapytać ale nie przychodzi mi do głowy.1) Podejścia średnicą DN20. Zasilanie podejść średnicą oczko wyżej (DN25) i większych średnic w domu jednorodzinnym stosować już nie musisz, najwyżej od przyłącza wodociągowego pierwszy odcinek można zrobić DN32.
2) Instalator gada bzdury Jak niby ta woda ma grawitacyjnie iść? Pójdzie do góry i gdzie się podzieje? Grawitacja tu nic nie da, w rurach będzie stała zimna woda i zleci dopiero, jak na drugim końcu rury kran otworzysz. W tym momencie z kranu zamiast ciepłej najpierw popłynie zimna woda i będzie płynąć tym dłużej, im dłuższe/grubsze rury będą po drodze. Bez recyrkulacji można sobie radzić najwyżej wtedy, gdy od zbiornika CWU do najdalszego punktu poboru masz najwyżej kilka metrów.Prawidłową recyrkulacje robisz TYLKO od najdalszego punktu w łańcuchu.
3) poczytaj forum, tu jest mnóstwo dyskusji na tematy instalacyjne. "Dzienniki budowy" często zawierają relacje z wykonania tychże w domach, poczytaj, poinspiruj się 
 zmień sklep, bo oglądałeś chyba rury ze złota. Czterometrowa "zwykła" rura kosztuje kilka złotych (<10), rura "stabi" (stosowana do CO i ewentualnie do CWU) może być 2-3x droższa.Ma według niego iść grawitacyjnie z podłączoną do zbiornika kolejną rurą na powrocie. Czyli przed np: kran dochodzą dwie rury (zasilanie i powrót) i z nich trójnikiem odchodzi jedna rura do kranu z ciepłą wodą. Na chłopski rozum może to zadziałać, ale pomiędzy zbiornikiem a wieloma punktami odbioru (w przynajmniej dwóch pionach) będzie sporo kolanek.A facet ma wieloletnie doświadczenie.
"Prawidłową recyrkulacje robisz TYLKO od najdalszego punktu w łańcuchu." - nie jestem pewien czy zrozumiałem to zdanie.

[ Kategoria główna ] 12 Marzec, 2018 21:15

Dostałem pozwolenie na budowę, dom już stoi, tynki, posadzki są . Prąd , szambo i została woda. Projekt wykonany , zatem szukałem ekipy która wykonałaby przyłącze. Przyjechał facet, kazał zeskanować dokumenty i przesłać na e-mail (PZT i profil przyłącza). Następnego dnia dzwoni i okazuje się , że sieć do której chcę się przyłączyć jest prywatna ! (Należy do sąsiada który mieszka 100m za mną). Cena przyłączenia do prywatnej sieci ścięła mnie z nóg. W związku z tym zastanawia mnie kilka rzeczy:1. Jak gminny zakład wodociągów może wydać ZAPEWNIENIE o dostarczenie wody, WARUNKI przyłączenia oraz WYKONAĆ projekt przyłączenia do sieci która nie jest gminy?2. Zastanawiam się, czy na przekór sąsiadowi  pogotowie wodociagowe  nie wybudować swojej sieci (do głównej nitki mam jakieś 70metrów ). Tylko tu jest kwestia papierologii i rozpoczynania walki od nowa z wodociągami.3. Zastanawiam się, czy obecnie na tym etapie, mimo pozwolenia na budowę mogę stworzyć studnię dla własnych potrzeb i z niej czerpać wodę.Możesz zaproponować sąsiadowi, że zwracasz za 70m, a na nim spoczywa dalsze 100. To trochę lepiej niż pół na pół. Albo możesz walczyć, robiąc własne 70m (jeśli to Twój teren, na cudzym będzie gorzej), robić sobie z sąsiada wroga, duplikować pracę w imię, właśnie w imię czego?Studnia jest rozwiązaniem, które może być tańsze, ale pytanie o dostępność i jakość wody i konieczność jej uzdatniania, co istotnie podnosi koszt. W przypadku wodociągu masz ten problem z głowy.Jak się dogadasz z sąsiadem, to uzgodnijcie też z góry koszty eksploatacji, jakiś ewentualnych napraw, przyłączania do niego kolejnych odbiorców itp.

RANKING STRON. Darmowa reklama w internecie. Darmowe statystyki